DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3618050,34%
İstanbul
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşçi sendikaları: ‘Esnek çalışma’ geri çekilsin

İşçi sendikaları: ‘Esnek çalışma’ geri çekilsin

ABONE OL
Kasım 4, 2020 09:46
İşçi sendikaları: ‘Esnek çalışma’ geri çekilsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK yayımladıkları ortak açıklama ile işçilerin kıdem tazminatı ve sosyal güvenlik gibi haklarına zarar vereceği belirtilen esnek çalışma düzenlemesinin geri çekilmesini istedi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) – Türkiye’de faaliyet gösteren üç büyük işçi sendikaları konfederasyonu TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK, yayımladıkları ortak açıklama ile torba yasa teklifi içinde Meclis gündemine getirilen esnek çalışma düzenlemesinin geri çekilmesini istedi. Üç işçi konfederasyonundan yapılan açıklamada, “İşçilerin başta kıdem tazminatı ve sosyal güvenlik hakları olmak üzere Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış haklarına zarar vereceğini düşündüğümüz bu teklifin geri çekilmesini talep ediyoruz” denildi.

Açıklamada, kanun teklifinin iş hukukuna esneklik getiren ve belirli süreli iş sözleşmesinin kapsamının genişletilmesini ve yaygınlaştırılmasını öngören hükümlerinin işçilerin, kıdem ve ihbar tazminatı ile iş güvencesi hükümlerinden yararlanmasının önüne geçeceği için “sakıncalı” olduğu ifade edildi.

BÜYÜK HAKSIZLIKLARA NEDEN OLACAK

“25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların hiçbir şarta bağlı olmaksızın belirli süreli iş sözleşmesi ile geçici işçi olarak istihdam edilmesi sonucunda kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklardan yararlanamamaları büyük haksızlıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır” denilen açıklamada yaşa bağlı olarak getirilecek düzenlemenin çalışanlar arasında ayrıma yol açacağı ve çalışma düzeni ile sosyal adaletin bozulmasına neden olacağı vurgulandı. Açıklamada ayrıca Türkiye’de belirsiz süreli iş sözleşmesi esasına dayalı olarak düzenlenen iş hukuku düzeninin de alt üst olmasına yol açacağı dile getirilen düzenlemenin Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı olduğu ifade edildi.

Kanun teklifinde 25 yaş altında olup 10 günden az çalışma günü olan çalışanlara yönelik de bir düzenlemenin bulunduğu anımsatılan açıklamada, “Bu teklifle, 25 yaş altındaki işçilerin uzun vadeli sigorta kollarına ilişkin ödemelerinin yapılması yükümlülüğü ortadan kaldırılmaktadır. Bu teklif çalışanların işsizlik, malullük, yaşlılık, ölüm, iş kazası, meslek hastalığı ve analık gibi hayati öneme sahip haklardan yararlanmasını ortadan kaldıracaktır. Bu düzenlemeyi özellikle sosyal güvenlik hakkı açısından sakıncalı buluyoruz. Yaşa ve çalışma biçimine bağlı olarak sosyal güvenlik haklarından mahrumiyet getirecek bu düzenlemenin de Anayasa’nın eşitlik ve sosyal güvenlik hakkı hükümleriyle çeliştiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Torba kanun teklifinde kısmi çalışmanın yaygınlaştırılmasının amaçlandığı, bunun ise kısmi çalışma yaşlılık aylığı, malullük aylığı, işsizlik ödeneğine hak kazanma gibi pek çok konuda ciddi hak kayıpları yaratacağı dile getirildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizin küresel salgın ve deprem felaketiyle uğraştığı ve yaralarını sarmaya çalıştığı bu zor günlerde, çalışanları büyük endişelere sevk eden ve hak kayıpları yaratacak bu teklifin TBMM gündeminden geri çekilmesi bütün çalışanların ortak arzusudur. TBMM’deki bütün siyasi partileri bu konuda sağduyulu davranmaya ve işçilerin sesine ve arzusuna kulak vermeye çağırıyoruz. Üç işçi konfederasyonu olarak bu konuda ısrarlı olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK olarak, çalışma hayatının sorunlarıyla ilgili düşünülen düzenlemelerin ülkemizde uzun bir geçmişi olan sosyal diyalog mekanizmaları kullanılarak ele alınmasından yana olduğumuzun bir kez daha altını çiziyoruz.”

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.