DOLAR 32,2044 0%
EURO 35,0092 -0.02%
ALTIN 2.500,380,00
BITCOIN 2155439-0,12%
İstanbul
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çavuşoğlu’ndan anlaşmaya sert tepki: Bizim için yok hükmünde

Çavuşoğlu’ndan anlaşmaya sert tepki: Bizim için yok hükmünde

ABONE OL
Ağustos 6, 2020 21:13
Çavuşoğlu’ndan anlaşmaya sert tepki: Bizim için yok hükmünde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya ve Malta’daki resmi temaslarını tamamladı. Resmi ziyaretine yönelik değerlendirmede bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Bugün hem Malta’yı hem Libya’yı ziyaret ettik. Dün akşam esasen Malta’ya intikal etmiştik ve gelir gelmez de Malta Dışişleri Bakanı kıymetli dostum Evarist ile ikili görüşmemizi gerçekleştirdik ve sabah erkenden de birlikte, ayrı uçaklarda Trablus’a gittik ve Trablus’ta Serrac ile üçlü görüşmemizi yaptık. Daha sonra El-Mişri ile görüşme yaptıktan sonra yine basına bir açıklama yapmıştım” ifadelerini kullandı.

“Son derece net açıklamalar yaptık”

Bakan Çavuşoğlu, “Aynı şekilde yine 3 Dışişleri Bakanı, Libya, Türkiye Dışişleri Bakanı olarak bendeniz ve Malta Dışişleri Bakanı olarak bir araya geldik. Daha sonra da ortak bir açıklama yaptık. Esasen çok önemli bir açıklamadır. Tek meşru hükümete verilen destek burada özellikle vurgulanmıştır. Aynı şekilde bu hükümete ve Libya’ya verilmesi gereken destekler konusunda da son derece net açıklamalar yaptık” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi amacıyla Avrupa Birliği tarafından Akdeniz’de başlatılan IRINI Operasyonu’nu hatırlatan Çavuşoğlu, “Diğer taraftan da IRINI Operasyonu’nun tek taraflı olduğunu ve haksız bir şekilde sahada çalıştığını da bu açıklamanın içinde vurguladık. Diğer taraftan Malta’ya geri döndükten sonra Malta Cumhurbaşkanı George Vella ile görüştük. Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ilettik” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Malta arasındaki ikili ilişkilere değinen Çavuşoğlu, “Malta ile çok iyi ilişkilerimiz var. Siyasi ilişkilerimiz mükemmel, ekonomik ilişkilerimiz gelişiyor, ticaretimiz 1 milyar doların üstüne çıktı. Buradaki Türk firmalarının yatırım miktarı ise 1.7 milyar dolar civarında. Aynı şekilde Türk firmalar çok önemli projeler üstleniyor ve önümüzdeki süreçte başta tünel olmak üzere önemli projelere de teklif verdiler” dedi.

“AB sözünde durmadı”

Bakan Çavuşoğlu, “Bu konuları değerlendirdik ama Avrupa Birliği’ni yine bölgesel konuları da değerlendirme fırsatı oldu. Libya’yı da değerlendirdik. Daha sonra Josep Borrell ile bir araya geldik. Borrell ile sürekli buluşuyoruz. Daha önce Ankara’da beraberdik ve şimdi de burada buluştuk” ifadelerini kullandı.

Josep Borrell ile görüşülen konulara dair bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, “Bunlardan bir tanesi, daha önce sağladığımız göç mutabakatı. Yani ortak açıklama 2016’da yaptığımız. Bu maalesef AB yüzünden tam olarak uygulanmadı. AB sözünde durmadı. Şimdi yeni kapsamlı bir anlaşmayı nasıl yaparız. Diğer taraftan Türkiye AB ilişkilerini normalleştirmek için Borrell çaba sarf ediyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Yine Doğu Akdeniz’de gerginliği azaltmak için biliyorsunuz bazı çabalar oldu. Gerek Almanya’nın gerekse Avrupa Birliği’nin. Özellikle de Josep Borrell’in” diye konuştu.

“Yunanistan’ın Mısır ile imzaladığı anlaşma, AB tarafında da ciddi bir hayal kırıklığı oldu”

Çavuşoğlu, “Basın toplantılarında da bunları değerlendirmiştik ve bu konularda zaten Türkiye’nin tutumu belli. Özgüveni olan bir ülke olarak adım atıyoruz. Tüm bunları tekrar gözden geçirdik. Tam bu sırada da işte Yunanistan’ın Mısır ile imzaladığı anlaşmanın haberi geldi ve özellikle AB tarafında da ciddi bir hayal kırıklığı oldu işin doğrusu ve bu konuda da gerekli tabi açıklamaları yaptık, yapacağız. Zaten Bakanlık olarak da Türkiye olarak da hep bir açıklama yaptık” dedi.

Çavuşoğlu, “Daha sonra yine Josep Borrell ve Malta Dışişleri Bakanı ve ben, üçümüz toplantı gerçekleştirdik. Daha sonra da yine çalışma yemeğinden sonra buradaki ziyaretimizi tamamlayıp ülkemize dönüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hem Türkiye’nin hem de Libya’nın kıta sahanlığını ve haklarını ihlal ediyor”

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan Doğu Akdeniz’de ekonomik münhasır alan anlaşmasına değinen Bakan Çavuşoğlu, “Önce Mısır Dışişleri Bakanı bir açıklama yaptı. Daha sonra verilen koordinatlara baktık. Henüz anlaşmanın metnini görmedik. Haritayı da görmedik. Ama bu koordinatlardan kolayca görüyoruz ki bu anlaşma, bahsettikleri anlaşma hem Türkiye Cumhuriyeti’ni hem de Libya’nın kıta sahanlığını ve haklarını ihlal ediyor. Dolayısıyla bizim daha önce Birleşmiş Milletler’e bildirdiğimiz kıta sahanlığımızı ihlal eden bir anlaşma bizim için yok hükmündedir ve zaten bu noktaya gelmemizin de sebebi bugüne kadar Yunanistan’ın, Rum kesiminin yine Mısır, İsrail gibi ülkelerle Türkiye’yi yok sayarak anlaşmalar imzalamaya çalışması, adımlar atmasıdır” dedi.

“Yok hükmünde olduğunu sahada da masada da göstermeye devam edeceğiz”

Hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak için bugüne kadar net ve somut adımlar attıklarını belirten Çavuşoğlu, “Sadece sismik araştırma değil, sondaj gemilerimize de sahada faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Biraz önce ne dedim. Bu anlaşma yok hükmündedir” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Bunun yok hükmünde olduğunu sahada da masada da göstermeye devam edeceğiz, hem bunlara, hem de tüm dünyaya ve Türkiye Cumhuriyeti kendi kıta sahanlığı içinde kendi haklarını ve Kıbrıs etrafında da Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlı bir şekilde sahada ve masada korumaya devam edecektir ve bu tür anlaşmalar veya bu tür iş birlikleri bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Kimse bizim haklarımızı da gasp edemez. Buna da hiçbir zaman müsaade etmedik, etmeyeceğiz” diye konuştu.

İHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.