DOLAR 28,9123 0.18%
EURO 31,6339 0.08%
ALTIN 1.869,360,61
BITCOIN 1079245-1,02%
İstanbul

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • HABERLER
  • HESAP
SİYANÜR SIZINTISININ YAŞANDIĞI ALTIN MADENİNİN GENİŞLETİLMESİNİ DURDURMAK İÇİN MÜCADELE SÜRÜYOR!
  • Ulaşım Haberi
  • Gündem
  • SİYANÜR SIZINTISININ YAŞANDIĞI ALTIN MADENİNİN GENİŞLETİLMESİNİ DURDURMAK İÇİN MÜCADELE SÜRÜYOR!

SİYANÜR SIZINTISININ YAŞANDIĞI ALTIN MADENİNİN GENİŞLETİLMESİNİ DURDURMAK İÇİN MÜCADELE SÜRÜYOR!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan siyanür sızıntısıyla gündeme gelen, Türkiye’nin ikinci en büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni’nin 3 katına çıkarılmasını engellemek için Change.org’ta başlatılan imza kampanyasına kısa sürede 12 binden fazla kişi destek verdi.

ABONE OL
Temmuz 29, 2022 13:59
SİYANÜR SIZINTISININ YAŞANDIĞI ALTIN MADENİNİN GENİŞLETİLMESİNİ DURDURMAK İÇİN MÜCADELE SÜRÜYOR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler Köyü’nde 12 yıldır faaliyet gösteren ve geçtiğimiz günlerde siyanür sızıntısı iddialarıyla gündeme gelen Çöpler Altın Madeni Kompleksi’nin faaliyetlerinin durdurulduğu açıklandı. Ancak madenin kapasitesinin 3 katına çıkarılmasına yönelik planlar sürüyor.

 

Türkiye’nin ikinci en büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni, geçtiğimiz yıl Ekim ayında onaylanan ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) raporu ile ikinci kez kapasite artırım izni almıştı. Bu kapasite artışı ile yaklaşık 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asiti atık havuzunun 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkarılması planlanıyor. Bu karara karşı çıkarak, “Çöpler Altın Madeni Kompleksinin kapasite artışı için verilmiş olan ÇED olumlu kararının iptal edilmesini ve kapasite artışının gerçekleşmemesini, doğa ve yaşam savunucuları olarak en temel hak ve özgürlüğümüz olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı talep ediyoruz” diyen İliç Doğa ve Çevre Platformu, Türkiye’nin değişim platformu Change.org’da bir imza kampanyası başlattı.

 

Şu ana dek 12 binden fazla kişinin imzaladığı kampanyayı büyük bir titizlikle yürüten İliç Doğa ve Çevre Platformu, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, söz konusu kapasite artışının gerçekleşmesi durumunda olacakları değerlendirdi:

 

“Erzincan Çöpler Altın Madeni, 12 yıldır İliç’in tümünde vahşi madencilik anlayışı ile işletilmekte. Siyasi iktidar ve kamu kurumları ile kurduğu yakın ilişkiler dolayısıyla da önünde hiçbir engel olmadan kapasitesini büyütmeye, pervasızca Yukarı Fırat Havzası’nın tamamını maden alanı içine almaya çalışıyor.

 

OLASI BİR DEPREM BÜYÜK BİR FELAKETE DÖNÜŞECEK

 

On binlerce insanın hayatını kaybettiği 1937 Erzincan depremini yaşayan bölgemiz birinci dereceden deprem bölgesi iken, fay hattına bu kadar yakın bir alanda bu çaplı bir kapasite artışı olası bir depremi büyük bir felakete dönüştürmek demektir. Türkiye’nin en büyük su toplama havzasına sahip Fırat Nehri’ni besleyen Karasu’nun yanı başındaki maden halihazırdaki büyüklüğü ile bile su kaynakları için açık bir tehdit unsuru iken daha da büyütülmesi düşünülemez!”

 

PARA CEZASI VERİLDİ, FAALİYET DURDURULDU

 

Maden işletmesinin solüsyon boru hatlarında 21 Haziran 2022 tarihinde meydana gelen siyanür sızıntısı neticesinde Çevre Denetim Ekipleri bölgeye sevk edildi ve işletmeye para cezası uygulandı. Bakanlığın açıklamasına göre, boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alana gerekli müdahale yapıldı ve temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığını tespit etmek için alınan 27 numune analize gönderildi.

 

Çöpler Altın Madeni işletmecisi Anagold Madencilik, siyanür borusunun sızıntı yaptığı iddiasına ilişkin, “Maden sahasında gerçekleşen solüsyon döküntüsünün içerisindeki toplam siyanür miktarı yaklaşık 8 kilogramdır” açıklamasını yaparak bölgenin hemen temizlendiği ifadesini kullandı.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise konuyla ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde şu açıklamayı yaptı: “İliç’te boru hatlarındaki arıza nedeniyle çevre kirliliğine neden olan altın madeninin faaliyetini durduruyoruz. İlave çevresel iyileştirme çalışmalarının tamamlandığı Bakanlığımız denetim ekiplerince tespit edilene kadar tesisin çalışmasına izin verilmeyecek.”

 

“MADEN DURMADI, VARDİYALI SİSTEMDE 7/24 ÇALIŞIYOR”

 

İliç Doğa ve Çevre Platformu madenin faaliyetlerinin durdurulmadığını belirtirken kapasite artışı iptal edilene kadar mücadeleye devam edeceklerinin altını çizerek şunları söyledi:

 

“Fırat’ın kolu Karasu’yun dibinde devasa büyüklükte atık havuzlarının Pasa Dağları ve bölge için açık tehdit olduğunu, son iki ayda yaşanılan siyanür sızıntılı kazalardan da acı şekilde tecrübe etmiş olduk. Bakanlık, kamuoyu baskısı sonucunda kazalarda siyanür sızıntısı olduğunu kabul etti ve en üst sınırdan madene ceza uyguladı. Geçici süre için de İliç sahasının devre dışı bırakılmasını, madeni durdurma olarak basına servis etti. Biz biliyoruz ki maden durmadı, halen vardiyalı sistemde 7/24 çalışıyor. Talebimiz net; Kapasite artışı iptal edilsin ve bir an önce madenin kapatılması için gerekli düzenlemeler yapılsın. Mücadelemiz maden kapatılana kadar sürecek, Yukarı Fırat Havzası’nın kaderi siyanür olmayacak!”

 

 

Change.org Türkiye Hakkında

Change.org Türkiye Şubesi 2012 yılında kuruldu. Vakfa ait ve kâr amacı gütmeyen bir B şirketi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Tüm gelirini bireysel ve kurumsal desteklerden elde eden Change.org Türkiye vasıtasıyla insanlar hayatları ve toplumları için önemli konularda imza kampanyaları başlatıyor. Change.org Türkiye kampanya başlatan kişilere sürekli gelişen kampanya araçları sunarak, gerektiğinde iletişim ve strateji konusunda yardımcı olarak, değişime önayak olan hareketler oluşturulmasını sağlıyor.

 

Dünyanın dört bir tarafındaki insanları, görmek istedikleri değişimi yaratmaları için güçlendirmek amacıyla faaliyet gösteren Change.org, 424 milyondan fazla kullanıcısıyla, dünyanın en büyük sosyal değişim platformu. 2007 yılında kurulan Change.org’un şu an Türkiye dahil 24 ülkede şubesi bulunuyor, 196 ülkede kullanılıyor. Change.org Türkiye ve yürütülen kampanyalar hakkında daha detaylı bilgi almak için https://www.change.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.